Halden-reaktoren

Del av tema: Atomkraft i Norge

Photo: Bellona

Halden-reaktoren er en kokvannsreaktor som siden 1958 har vært et internasjonalt prosjekt under OECDs Nuclear Energy Agency. Dette prosjektet tester brenselstaver for den internasjonale atomindustrien. Virksomheten ved Halden-reaktoren danner 60 prosent av alt radioaktivt avfall som produseres i Norge. Reaktoren drives av Institutt for Energiteknikk (IFE). Selv om det ikke finnes atomkraftverk i Norge, fører forskningen ved Halden-reaktoren til mer atomkraft andre steder i verden. Det gir igjen ulykkesrisiko, fare for spredning av atomvåpen og store mengder radioaktivt avfall som det ikke finnes gode lagringsløsninger for. Halden-reaktoren må derfor legges ned.

Under finner du Bellonas siste nyheter, rapporter og publikasjoner om Halden-reaktoren.

NYHETER
frontpageingressimage

Foto: Bellona

[ 15.12.2010 ] USA er overrasket over dårlig terrorberedskap ved norsk atomforskningsanlegg:
Bellona: – Dette har vi advart mot lenge

– Norske myndigheter har gang etter gang unngått å følge opp våre protester mot manglende sikkerhetstiltak ved Halden-reaktoren, sier Bellonas Nils Bøhmer. Han håper den amerikanske bekymringen får Norge til å ta tak i saken.

frontpageingressimage

(foto: tone foss aspevoll/bellona)

[ 16.01.2009 ]
Skal lagre norsk atomavfall

Bellonas atomfysiker Nils Bøhmer ble i dag oppnevnt av Kongen i statsråd som medlem av et utvalg nedsatt for å utrede sikker lagring av norsk radioaktivt avfall

frontpageingressimage

Photo: Bellona

[ 15.10.2008 ] Samlet miljøbevegelse mot Halden-reaktoren:
Nei til ti nye år med atomkraftforskning

En samlet miljøbevegelse forlanger at regjeringen sier nei til ti nye år med norsk forskning på atomkraft. Bellona og fem andre organisasjoner møter i dag regjeringen for å kreve at Halden-reaktoren legges ned.

Alle nyheter for Halden-reaktoren >>