|
|
|
Nils Bøhmer |
Russland er et land med store miljøproblemer. Mange av disse finner vi i norske nærområder i de nordvestre delene av Russland. Russland har også mange demokratiske svakheter og et lite utviklet sivilt samfunn. Bellonas arbeid i Russland startet i 1989, og vi har i dag kontorer i Murmansk og St. Petersburg.
Under finner du Bellonas siste nyheter, rapporter og publikasjoner om Russland og miljøet.
Ny rapport fra Norsk institutt for Luftforskning (NILU) viser at utslippene er like ille som før. Bellona frykter at utslippene vil øke ytterligere når den forurensende produksjonen fra smelteverket i Nikkel planlegges å økes, mens moderniseringen av anlegget utsettes.
– Bare sivilsamfunnet og uavhengige eksperter kan få fortgang i prosessen med å skape et miljøvennlig Russland. At politikerne skal greie det alene, er vanskelig å tro på, sier Vladimir Zakharov.
En ny Bellona-rapport om russiske Norilsk Nikel viser at den helseskadelige forurensningen fortsetter som før, og at den også kan bli verre. Samtidig er det blitt mye vanskeligere å få ut miljøinformasjon fra Russland.