Forurenset sjøbunn og fjord

Worldtraveller

31 fjord- og havneområder i Norge er så forurenset av miljøgifter at myndighetene anbefaler folk å begrense inntaket eller ikke spise visse typer fisk og skalldyr derfra. Disse gamle miljøsyndene må vi nå rydde opp i. Da må vi enten fjerne miljøgiftene eller isolere dem på stedet, slik at de går ut av naturens kretsløp. Folk må kunne spise sjømat trygt, og Bellona krever at myndighetene øker bevilgningene til opprydningen.

Under finner du Bellonas siste nyheter, rapporter og publikasjoner om disse temaene.

NYHETER
[ 08.06.2010 ] Åpent brev til OLF fra Bellona
Er oljeindustrien godt nok forberedt?

Bellona har i lengre tid bekymret seg for sikkerheten på norsk sokkel - og oversendte i går et åpent brev til Oljeindustriens Landsforening (OLF), med en rekke spørsmål vedrørende sikkerheten på norsk sokkel.

frontpageingressimage

(Foto: Geoconsult)

[ 28.05.2010 ]
Ubåtsmekk til Fiskeriministeren

Bellona er svært fornøyd med Transport- og kommunikasjonskomiteens anbefaling om at Stortinget sluttfører forhandlingene om hevingen av U864 slik at prosjektet kan gjennomføres sommeren 2011.

frontpageingressimage

Foto: Marius Dalen

[ 11.05.2010 ]
På tokt i Trondheim havn

Havnebassenget i Trondheim er sterkt forurenset av en rekke miljøgifter. Mandag var Bellonas Miljøpatrulje på tokt i havna for å fokusere på hva som må til for å rydde opp i gamle miljøsynder.

Alle nyheter for Forurenset sjøbunn og fjord >>